Odpowiedz 
Jakie przygodówki polecacie ? (Hybrydy tylko jeśli o tym wspomnicie))
17-10-2012, 03:27 27 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-10-2012 21:20 17 przez PegazusMaster.)
Post: #1
Jakie przygodówki polecacie ? (Hybrydy tylko jeśli o tym wspomnicie))
Sanitarium (PC)

100% PRZYGODÓWKA nie żądna hybryda. Gra w klimacie grozy i tajemniczości. Rozwiązujemy zagadki i poznajemy różne "historyjki" aż dojdziemy do finału gry.
Fabuła tyczy się gościa z bandażem na głowie, który trafia do psychiatryka, a my rozwikłamy jego tajemnicę.
Długo jednak tam nie zabawi, bo już po krótkim czasie ruszamy do zupełnie innych miejsc i wcielimy się w inne postaci. Gra jest nastawiona na fabułę i w znacznej części na główkowanie, ale trudne zagadki się zdarzają jest ich kilka w całej grze. Największa zaleta gry to spójna fabuła, niesamowity klimat, który nie ustępuje do końca gry i dialogi/wybory opcji dialogowych, a także ciekawe zagadki, których jest pełno na każdym kroku polegają najczęściej na znalezieniu przedmiotu i użyciu w odpowiednim miejscu, ale są i takie, które polegają na kombinowaniu z różnymi maszynami. Warto grać mhm dla fabuły i niesamowitego klimatu, który nie pozwala się oderwać...gra jest w klimacie grozy, ale nie polegającej na jump scenkach, ale grozy, która dociera do nas innymi drogami i wywołuje niepokój. Grę przeszedłem w całości i zagwarantowała mi masę doznań jakich nie dały mi inne gry. To było niesamowite.

[Obrazek: sanitarium2.jpg]


Another World (Hybryda) (PC)
Jest nią ciekawa gra Another World, w której wcielamy się w naukowca, który przenosi się za pomocą własnoręcznie zbudowanej maszyny do innego świata. W tym świecie przeżywamy różne przygody biegając, skacząc, walcząc, uciekając w kolejno stawianych przed nami sytuacjach, na które mamy wpływ - przykładowo w jednym z momentów musimy zniszczyć klatkę, w której jesteśmy uwięzieni wykorzystując fizykę gry, a nawet możemy wykorzystać broń tajemniczego stwora z innego świata do obrony. Już od samego początku gry przeżywamy masę przygód...Gra trudna ciekawe sytuacje i momenty zręcznościowe...Została wydana w odnowionej wersji. Największą zaletą gry jest fakt, że każdą scenką/zdarzeniem w jakim uczestniczymy opowiada nam ciekawą "historię" będącą przygodą doktorka.

[Obrazek: anotherfggrtworld.jpg]
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
17-10-2012, 07:27 30
Post: #2
RE: Jakie przygodówki polecacie ? (Hybrydy tylko jeśli o tym wspomnicie))
Jestem fanem hybryd takiego rodzaju. W tych grach można spodziewać się nowatorskich rozwiązań i zawsze to się ceni, nawet jeśli gra jako całość nie jest ideałem.

Flashback
Najtrafniej można ją opisać jako miks Another World i Prince of Persia. Główny bohater uciekając przed bliżej nieokreślonymi siłami porządkowymi, rozbija się w dżungli. Gra ma podtytuł "w poszukiwaniu utraconej tożsamości" (przywołuję z pamięci, nie bijcie), gdyż nasz awatar cierpi na amnezję. Aby rozwikłać intrygę i odzyskać pamięć przejdzie nam przemierzyć dżungle, miasta i jego kanały, na innej planecie kończąc. Gra dzieje się w przyszłości - latające maszyny i futuryzm otoczenia jest sprawnie przedstawiony poprzez wektorową stylistykę graficzną Another World. Bohater porusza się i skacze z gracją księcia z Persji i nie jest przekłamaniem, gdy powiemy o inspiracji czerpanej z produkcji Mechnera. Wspinanie, bieganie, schodzenie, animacja - to wszystko zostało już użyte i zdefiniowane w wymienionej produkcji. Wzbogacono je jednak o nowe elementy - zamieniono miecz na pistolet, dodano turlanie się i strzelanie z kilku pozycji, wreszcie dodano możliwość podnoszenia i używania przedmiotów w późniejszym czasie. Gra ma kilka zagadek, ale są dość proste, gdy porównamy je do elementów zręcznościowych. Niektóre potyczki z przeciwnikami jednak również są łamigłówkami, ponieważ czasem trzeba się nagłowić aby wyeliminować wrogów bez straty życia. Gra wydana na PC, SNESa czy MegaDrive'a.

[Obrazek: flashback.jpg]

Corporation
To z kolei jest miks FPSa z przygodówką. Wcielamy się w agenta policji próbującego rozwikłać tajemnicę śmierci kilkunastu ludzi. Ślady wskazują, iż zostały zaatakowane przez mutanta, a zajścia dochodziły przy budynku korporacji produkującej roboty. Wchodzimy więc przez dach i rozpoczynamy dochodzenie. Jeszcze przed rozgrywką możemy wybrać kim chcemy sterować i jaki ekwipunek ze sobą zabrać. Do wyboru mamy kilka postaci o różnych atrybutach - broń palna, hakerstwo, siła itp. Co ciekawe, można wybrać do wykonania zadania cyborgi, lub ulepszać ludzi częściami mechanicznymi. Na miejscu zbieramy przedmioty ułatwiające nam zadanie, jak i rozwiązujemy zagadki logiczne (używanie przedmiotów w odpowiednich miejscach, obrabianie nagrań z kamer, aktywowanie wind na każdym piętrze itp.). Gra działa dość skokowo, ponieważ została wydana na MegaDrive'a, a ten system nie miał odpowiedniej mocy obliczeniowej do wyświetlania przestrzeni 3D. Poza tym jest trudna.

[Obrazek: 37003-corporation-genesis-screenshot-spo...enemys.gif]

Magician
Wyjątkowa przygodówka z elementami akcji na NESa. Jako adept magii musimy powstrzymać czarnoksiężnika przed zrobieniem czegoś złego (nie pamiętam, grałem w to dość dawno :P). Aby tego dokonać przemierzymy miasta, pustynie i lasy. Główny bohater może rozmawiać z napotkanymi postaciami, kupować przedmioty w sklepach i walczyć. Co jest innowacją? Nasza postać z czasem robi się głodna i spragniona. Należy czuwać nad jej wskaźnikiem głodu i żywić potrawami, i poić wodą, by nie padła z wyczerpania. Wchodząc do domostw możemy otrzymać parę zadań do wykonania, możemy usłyszeć formułę magiczną bądź napić się miodu. Możemy ponadto tworzyć nowe czary z gotowych "sylab magicznych". Jest to o tyle ciekawe rozwiązanie, bo znając czary ofensywne z końca gry, możemy je ułożyć i aktywować już na początku kolejnej rozgrywki. Gra jednak jest trudna. Zbieranie wszystkich przedmiotów, rozmowa ze wszystkimi istotnymi postaciami, i świadome dysponowanie pieniędzmi to rzeczy niezbędne do ukończenia rozgrywki. Przykładem niech będą okulary przeciwsłoneczne, które należy kupić, aby powstrzymać raptowne ubywanie współczynnika pragnienia na pustyni. Gra ma jednak urok, a jej trudność i setting dodaje jej niezwykłości.

[Obrazek: 7192%5B3%5D.jpg]
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
17-10-2012, 21:19 50
Post: #3
RE: Jakie przygodówki polecacie ? (Hybrydy tylko jeśli o tym wspomnicie))
Coś z czystych przygodówek na pc też polecasz ?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
20-10-2012, 19:23 04 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-10-2012 19:23 40 przez Humbos.)
Post: #4
RE: Jakie przygodówki polecacie ? (Hybrydy tylko jeśli o tym wspomnicie))
Ja bez opisów:

- Fahrenheit (iście filmowa gra przygodowa)
- Sam & Max (humorzasta do bólu przepony:brawo: )
- The Neverhood (myślę, że nie da się opisać ekscentryczności tejże przygodówki)

Znam więcej, ale myślę że tyle na razie wystarczy. :cze:

Orzeł

myślę o dzieciństwie
kiedy to mój brat dewastując dżojstik do mnie krzyczał:
"broń orła"!
a dziś
idąc tak poligonem
słyszę te same słowa
tylko jakby inaczej
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
20-10-2012, 19:27 05
Post: #5
RE: Jakie przygodówki polecacie ? (Hybrydy tylko jeśli o tym wspomnicie))
Ja polecam Powrót do przyszłosci. Też istnie filmowa przygoda. Overclocked, reprobates, nibiru, moment of silence, tajne akta 1,2,3, gabriel knight.

Gram, więc jestem
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
21-10-2012, 00:08 55 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-10-2012 15:09 37 przez hunter.)
Post: #6
RE: Jakie przygodówki polecacie ? (Hybrydy tylko jeśli o tym wspomnicie))
Overclocked- Jedna z najciekawszych gier przygodowych i wciągnęła nawet mnie, który w przygodówki gra bardzo rzadko :)
Ciekawa historia psychiatry który leczy 4 nastolatków w starym i obskurnym szpitalu psychiatrycznym, młodziaków coś łączy bo wszyscy stracili zmysły w ten sam sposób a my mamy odkryć dla czego (dodam, że nas psychiatra jest też niezbyt zdrowy psychicznie i ma swoje problemy życiowe co dodaje klimatu). W chwili gdy "odpamiętujemy" wydarzenia z przeszłości pacjentów kierujemy nimi (oni nam to wtedy opowiadają), warto pograć bo w fabułę zamieszane są nasze ulubione
Spoiler :
gry komputerowe
co nie zdarza się często w grach :)

Dwóch części Syberii chyba nie muszę przedstawiać bo to każdy zna :) Tak mocno klimatycznego tytułu (acz według mnie jedynka była lepsza, szkoda, że tak mało Valadeline było no a trójka idzie w trójwymiar a nie ręcznie rysowane plansze które były przepiękne :() z świetną fabuła nie powinno się pomijać, tym bardziej, że to po prostu prawdziwa przygoda po drugiej stronie ekranu monitora :)

Fahrenheit- jeżeli nagle pojawia się gra z gatunku który nie jest moim ulubionym i kosi zadki najlepszym to odpowiedź jest tylko jedna, ta gra rządzi :) Historia 3 bohaterów (nie dajcie się zwieść kłamstwu na opakowaniu, że kierujemy księdzem, fakt pokierujemy nim przez cale 3 minuty w grze :)) którzy muszą zmierzyć się z niesamowitą potęgą, nie jest to typowa przygodówka bo sterowanie jest całkowicie inne (wszystkie czynności musimy wykonać myszką, choćby to było odlanie się zaś chodzimy klawiaturą), na próżno szukać w niej też bardzo skomplikowanych zagadek, za to znajdą się czasem diablo trudne elementy zręcznościowe (QTE) oraz mnóstwo interaktywnych dialogów i nierzadko mocnych wyborów moralnych (uratujesz dziecko przed utonięciem demaskując się przy tym? A może pozwolisz mu zginąć? To twój wybór). Intrygująca fabuła, 3 grywalne postacie oraz bardzo nietypowe rozwiązania (bo czasem kierujemy obydwoma bohaterami naraz w dialogach, policjantem próbujemy za wszelką cenę zdemaskować mordercę zaś mordercą zmylić policjanta, mocne :)) jak np. wcielanie się chwilowo w zwykłych NPC (najpierw jako policjant robisz portret pamięciowy podejrzanego a potem jako NPC potwierdzasz bądź nie czy jest prawdziwy, w zależności od tego możesz mieć kłopoty lub nie grając mordercą ale za to więcej dowodów lub nie jako policjant :)). W grze animujemy oczywiście Lucasa Kane- mordercę który nie pamięta dla czego zabił i podejrzewa, że ktoś go kontrolował, Carle Valenti- panią detektyw która stara się rozwikłać zagadkę mordercy oraz pomagającego jej detektywa Tylera Milsa. Każdy z bohaterów ma też swoje prywatne życie w którym również my bierzemy udział ;) (oczywiście ścigany za morderstwo Lucas nie pójdzie na imprę rzecz jasna :)).
Do gry trzeba jednak mieć nerwy, często jest coś zrobione na czas (np. schowaj wszystkie dowody morderstwa przed dobijającymi się policjantami i grzeczni im otwórz a potem udawaj, że wszystko jest ok i wymyśl wymówkę czego masz zabandażowane ręce) i choć czasem przez to kończymy grę "game over" to w innym wypadku są to po prostu zmienione scenki oraz... spadek (bądź wzrost) wskaźnika psychicznego postaci który jest bardzo ważny, jeżeli nasza postać wpadnie w poważną depresję może popełnić samobójstwo oraz utrudnione zostaną zadania powiązane z QTE a także bohater będzie bardziej nerwowy podczas rozmów co może doprowadzić do zdemaskowania się (Lucas) bądź problemy w pracy (Carla, Tyler).
Wskaźnik stanu psychicznego bohaterów rośnie lub spada w zależności od wykonywanych czynności (np. włączenie piosenki uspokajającej czy zjedzenie czegoś dobrego uspokoi ale oglądanie wiadomości w których mówią o popełnionej przez nas zbrodni czy problemy w pracy zwiększy stres).
Wspomniane wcześniej wybory moralne doprowadzą nas do jednego z kilku zakończeń (choć w głównej mierze to końcowy wybór pozostawia wybór endingu za co mały minus) a te są zróżnicowane.
Sama gra jednak w pewnym momencie zmienia klimat... z thrillera paranormalnego staje się thrillerem akcji SCI-FI no ale w końcu wszystko się wyjaśnia a według mnie zmiana klimatu akurat w tej grze robi naprawdę sporo zaskoczenia.
Gra ma kilka niespodziewanych zwrotów akcji a także mocne sceny akcji rodem z MATRIXA! To nie żarty, nasi bohaterowie (szczególnie Lucas w dalszej części) potrafią kręcić takie "bączki" w powietrzu oraz tak doskonale walczyć, że sam NEO pali się z wstydu, jedne z najefektowniejszych cut-scenek jakie widziałem a dzięki QTE mogą być edytowane (bo nie zawsze niewykonanie sekswencji QTE jest wymagane, w innym wypadku po prostu załączy się inna scenka a czasem wręcz twórcy wymuszają na graczu użycia głowy i pakują QTE tam gdzie być nie powinny, wykonanie ich może skończyć się źle dla nas, i bardzo dobrze bo dzięki temu gra uczy szybkiego podejmowania decyzji oraz używania głowy).
Genialna muzyka, wciąż trzymająca się nieźle grafika oraz ciekawy scenariusz, niewiele jest gier które dostają odemnie 10/10 ale ta sobie zasłużyła choć parę momentów wepchanych na siłę się znajdzie (scena w kościele...) acz nie są one wkurzające, przyznam się też, że to pierwsza gra z której nakręciłem porządną (ponad godzinną) videorecenzję :P
Fahrenheita polecam "najusilniej", kto nie grał musi pograć :) Gra jest w Polskiej wersji kinowej, ciężko dostępna acz kto szuka nie błądzi, na GRYMELU dla zainteresowanych chodzi po 20 złoty :)
Acha, I nie mieszajcie leków z Alkoholem :)

Ostatnia przygodówka jaka mi właśnie przyszła do głowy to Sam i Max: Sezon Pierwszy, bardzo sympatyczna gierka z dobrym humorem :)

Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
21-10-2012, 12:12 00
Post: #7
RE: Jakie przygodówki polecacie ? (Hybrydy tylko jeśli o tym wspomnicie))
Mnie tam syberia nie leży. Nie wiem czym się podniecać. Z całym szacunkiem dla tych którym ta gra sie podoba. Co w niej jest takiego fajnego proszę o wyjaśnienie.

Gram, więc jestem
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
21-10-2012, 15:26 38 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-10-2012 15:26 38 przez hunter.)
Post: #8
RE: Jakie przygodówki polecacie ? (Hybrydy tylko jeśli o tym wspomnicie))
@UP
Klimat, magiczny, taki "sen na jawie". Cudownie, ręcznie rysowane lokacje, klimat podróży, no po prostu jedna z gier których doskonałość nie da się opisać :)
No ale każdy lubi co innego, specyficzny klimat Syberii nie każdemu do gustu przypadnie (a fakt, że parę zagadek było też mocno przegiętych i wkurzających zaś ostatnie 30% Syberii 2 przekombinowane ma maxa i ogólnie mocno naruszyło klimat).

Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
21-10-2012, 17:47 12
Post: #9
RE: Jakie przygodówki polecacie ? (Hybrydy tylko jeśli o tym wspomnicie))
Na PC?

Beneath A Steel Sky
Klasyczna przygodówka point 'n click, której akcja dzieje się w przyszłości, do tego niezbyt różowej. Wszechobecne kamery i systemy bezpieczeństwa są połączone do jednego superkomputera sprawującego pieczę nad miastem, lecz ostatnio system przestał działać prawidłowo. Okazuje się, iż ma to związek z pewnym uzdolnionym outsiderem, żyjącym poza miastem w zbiorowisku ludzi "nie dość dobrych", do włączenia ich do społeczeństwa. Foster, bo tak nazywa się główny bohater, zostaje porwany przez strażników miasta, lecz nie dane jest im dokończyć zadania. Foster ucieka, a jego zadaniem jest ucieczka z górnych warstw miasta. Specyficzny humor oraz świat przedstawiony w grze wyśmiewa przerost przepisów, rozwarstwienia społeczne oraz szeroko pojęty cyberpunk. Foster zawsze ma jakiś komentarz dotyczący obcej mu cywilizacji. Smaczku dodaje jednak fakt, iż samodzielnie zbudował robota wyposażonego w SI, z którym może rozmawiać, prosić o analizę czy najzwyczajniej wyśmiać. Para bohaterów zbiera przedmioty, rozmawia z NPCami, rozwiązuje zagadki, by odkryć w końcu co jest przyczyną niestabilności w mieście i wadliwego działania superkomputera. Gra jest dość stara i może niektórych kłuć pikselozą, jednak plansze są rysowane ręcznie a fani pegazusa są już chyba przyzwyczajeni :D Można dorwać ją na oprogramowaniu SCUMMVM.
[Obrazek: Beneath_a_Steel_Sky.png]

BloodNet
Klimat zbliżony, jednak tutaj do cyberpunku dorzucono wampiry! Detektyw zostaje zarażony wampiryzmem przez inkarnację - uwaga - Drakuli, który próbuje przejąć kontrolę nad centralnym superkomputerem korzystając z "krwawej sieci". Nasz bohater stanie mu na drodze, walcząc jednocześnie ze swoimi nowo nabytymi instynktami. Podczas rozgrywki możemy przyjmować do naszej drużyny dodatkowe postacie oraz walczyć w systemie turowym z przeciwnikami. Ponadto co jakiś czas jesteśmy zmuszeni napoić się krwią, a nie do końca wiadomo kto z NPCów nie będzie potrzebny do ukończenia zadania. Jakby tego było mało, nasze akcje mogą zostać zauważone przez stróżów prawa i wtedy będziemy zmuszeni stoczyć z nimi walkę. Poza dostępnym światem możemy korzystać z podsieci, zwanych "studniami". W różnych lokacjach możemy dostać się do komputera i znaleźć istotne informacje dla naszej sprawy. Grafika, podobnie jak BASS, mocno się zestarzała, ale w tej grze setting jest niemal niespotykany i warty odrobiny poświęcenia.
[Obrazek: bloodnet3.PNG]

Blade Runner
I kolejna przygodówka w klimacie cyberpunku, tym razem skręcającego w noir. Wcielamy się w tytułowego "Łowcę androidów" (nie TEGO łowcę, ale kolegę po fachu), który ma do rozwiązania zagadkowe morderstwa powiązane z korporacją produkującą androidy. Jesteśmy dość typowym, zgorzkniałym detektywem, który widział już wiele i niewiele ma poza swoją pracą. I tak poruszamy się po mieście w staroszkolnym stylu point 'n click, rozmawiamy z ludźmi, zbieramy dowody a następnie analizujemy je przy pomocy kolejnego superkomputera, tym razem znajdującego się na komendzie policji. Tam możemy dowolnie obracać, powiększać czy przesuwać obraz z kamer, by odnaleźć jeden drobny szczegół naprowadzający nas na podejrzanego. Poza tym od czasu do czasu przyjdzie nam wykonać test sprawdzający człowieczeństwo u domniemanego androida. Zadajemy trzy typy pytań, na które badana osoba musi odpowiedzieć. Mierzymy u tej osoby odczyty biomedyczne, które różnią się pomiędzy dwoma gatunkami. Gra szczyci się losowym rozmieszczeniem replik ludzi z każdą rozpoczętą rozgrywką oraz wieloma zakończeniami. Gra ma już swoje lata, ale wiele lokacji jest animowanych (czy też może odtwarzanych, bo jest wiele ozdobników wyjętych ze scen filmowych) i cały czas prezentuje się nienajgorzej.
[Obrazek: d2ca28|5317_3413-blade2.jpg]

Poza tym Syberia jest ok, Fahrenheit (znany pod nazwą Indigo Children na zachodzie), Monkey Island.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
21-10-2012, 18:00 47 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-10-2012 18:01 25 przez magdakowalska48@gmail.com.)
Post: #10
RE: Jakie przygodówki polecacie ? (Hybrydy tylko jeśli o tym wspomnicie))
Jak dla mnie to syberia nie ma ani grama klimatu. Ja czytałam że fahrenheit nazywa sie Indigo prophecy.

Gram, więc jestem
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Najbardziej inteligentne gry jakie znacie ? PegazusMaster 8 1,323 12-09-2018 01:01 56
Ostatni post: batter
  Jakie są wasze ulubione gry na komputer? marc_97 72 17,311 15-06-2018 07:25 46
Ostatni post: batter
  YouTube tylko w 144p Lantus 2 753 06-12-2015 13:44 06
Ostatni post: Lantus

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości